EYLÜL_PC_SHOP
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

EYLÜL_PC_SHOP

EYLÜL_PC_SHOP

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

NTFS Windows 2000/XP kurmak :

YazarMesaj
Admin
Admin

NTFS Windows 2000/XP kurmak : Empty
MesajKonu: NTFS Windows 2000/XP kurmak :   NTFS Windows 2000/XP kurmak : EmptySalı Ara. 30, 2008 11:22 pm

NTFS dosya sistemini biçimlendirerek (formatlayarak) Windows 2000/XP kurmak :

Windows 2000 ve XP kurulumuna girebilmek için sisteminizi CD'den başlatmaya ayarlamalısınız. Bunun için başlangıçta belirtildiğinde DEL yada F1 tuşuna basarak (bazı anakartlarda farklı tuşlar olabilir) BIOS'a girmelisiniz. Yeni nesil anakartların bazılarında Esc ile Boot menüsünü görebilirsiniz. BIOS'a girip ayarları değiştirmeniz gerekmeden bir seferliğine sisteminizi istediğiniz aygıt ile başlatabilirsiniz. Bu özellik bulunmuyorsa BIOS'ta boot ayarlarını aramalısınız. Bazı BIOS sürümlerinde Advanced BIOS Features yada BIOS Features gibi isimleri olabiliyor. Eğer böyle bir menü ismi yoksa %90 ilk 2 seçenektedir. First boot device yada boot priority ayarı ile hangi aygıtın öncelikle başlayacağı ayarlanabilir. CD-Rom'u seçin ve ayarı kaydedip BIOS'tan çıkın.
Sistem yeniden başlayacaktır ve CD-Rom'daki CD'yi başlatmak isteyecektir. Sırası geldiğinde bir tuşa basarak başlatmanızı isteyebilir (Örnek : Boot from CD ... Press any key to boot from CD). Kur'a girecektir ve belirli aygıtlar için bazı sürücüleri yükleyecektir. Serial ATA yada SCSI sabit diskiniz varsa bu aygıtların sürücü disketini takarak F6'ya basmanız gerekebilir. Fakat bazı aygıtlar için gerekmeyebiliyor.
Sürücüleri yükledikten sonra ilk ekranda işletim sistemi kurmak için Enter'a basmalısınız. Automatic Recovery Console'a girmenize gerek yok. Bu yüzden R tuşuna basmayın. Tamir etmek isterseniz bir sonraki seçenekte Repair (R) ile devam etmelisiniz. Bir sonraki bölümde son kullanıcı sözleşmesi karşınıza çıkacaktır. F8 ile kabul edip devam edin. Sıradaki bölümde varolan işletim sistemlerini denetleyecektir. Eğer eski işletim sisteminiz bulunuyorsa Esc ile devam edin çünkü konumuz temiz kurulum. Tamir edilerek tekrar kurulan işletim sistemleri çok daha kötü performansla çalışacaktır. Temiz kurulum her zaman en iyi seçenektir.
Sıradaki alanda disk bölümleri karşınıza çıkacaktır. Eğer yeni bir sabit disk aldıysanız yada fdisk ile bölümleri sildiyseniz Unpartitioned Space yani Bölümlendirilmemiş boşluk/alan olacaktır. C tuşu ile yeni bir bölüm yaratabilirsiniz. Eğer birden fazla bölüm istiyorsanız ilk yaratmada bütün sabit disk alanını kullanmayın. Bölmek istediğiniz kadarını yazın. Daha sonra yaratılan alan dışında bulunan, bölümlendirilmemiş alanın üstüne gelip tekrar C'ye basın ve diğer bölümü yaratın. Tek bölüm olacaksa ilk yaratma işleminde sadece Enter'a basmanız yeterli.
Eğer sabit diskinizde daha önceden bölümler yaratılmışsa temiz bir sistem kuracağımız için işletim sistemi kurmak istediğiniz bölümü silip tekrar yaratmalıyız. Örnek olarak C: bölümünün üstüne gelip D'ye basın ve Enter ile devam edip en son L'ye basın. Zaten bu yönlendirmeleri Kur programı üst yada alt taraftaki açıklamalar ile anlatacaktır. Bölüm silindikten sonra tekar yaratma işlemlerini yukarıdaki açıklamalar ile yapabilirsiniz. Bölüm işlemleri tamamlandıktan sonra işletim sistemini kurmak istediğiniz bölüm üstüne gelin ve Enter'a basın.
Sonraki alanda biçimlendirme (format) seçenekleri çıkacaktır. NTFS (Quick/Hızlı)'yı seçtiğinizde bölüm biçimlendirilecektir ve Kur için gerekli dosyalar yüklenecektir. Ardından sistem yeniden başlayacaktır. BIOS'tan boot ayarlarını yaptıysanız eski haline getirin ve kaydedip çıkın. Sistem yeniden başladıktan sonra otomatik olarak Kur'a devam edecektir. Bundan sonraki seçenekler kullanıcı tercihine kalıyor.

Not : Windows 2000/XP işletim sistemlerinin Servis Paketleri'ni CD'ye dahil ederek kurarsanız daha iyi olacaktır. Birçok güncellemeden kurtulacaksınız ve gereksiz Servis Paketi kurulumları ile performans kaybı yaşamayacaksınız.
http://fetle.yetkinforum.com

NTFS Windows 2000/XP kurmak :
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» **NTFS ve FAT hakkında bilgiler**
» Windows Xp Anahtar Komutlar
» Windovs 2000
» !!Windows 7
» Windows Sirlari